Font Size

Profile

Cpanel

Aktualności

Witamy na stronach ekonomika

 

 


Aktualności 

 

 

2014.11.25 - 21 LISTOPADA ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków.
Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

2014.11.24 - Gazetka szkolna wystartowała!

Ekonomik to tytuł naszej szkolnej gazetki, realizowanej w ramach edukacyjnego projektu Junior Media dzienników regionalnych Polskapresse.
Młody zespół redakcyjny to: Klaudia Dziub, Michalina Anna Olejniczak, Piotr Bazydło, Krystian Machalica, Jagoda Gierkowska, Paulina Obsadna, Agata Iwańska, Wioleta Duda pod opieką M. Łojek, J. Michalik-Pietraszak i E. Wilk.

Kolejny, grudniowy numer Ekonomika, zostanie opublikowany w dużym formacie dziennika. Jednocześnie zamierzamy przystąpić do ogólnopolskiego konkursu na najlepszą gazetę szkolną. Nagrodą w konkursie jest druk w drukarni prasowej na gazetowym papierze.

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym numerem gazetki.

Więcej >>> Gazetka szkolna Ekonomik on-line

2014.11.24 - Olimpiada Języka Angielskiego

17 listopada 2014r. najlepsi uczniowie naszej szkoły, pisali etap szkolny prestiżowej 39 Olimpiady Języka Angielskiego. W tej niezwykle wymagającej olimpiadzie przedmiotowej wzięło udział 13 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy 4FL Michał Skorzec.

Biorąc pod uwagę trudność i restrykcyjny sposób oceniania Olimpiady, uczeń uzyskał bardzo dobry wynik i zabrakło mu stosunkowo niewiele aby awansować do etapu okręgowego. Gratulujemy Michałowi i dziękujemy wszystkim uczniom za udział w etapie szkolnym 39 Olimpiady Języka Angielskiego.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z testem Olimpiady zamieszczonym na stronie.


Więcej >>> Olimpiada z języka angielskiego

2014.11.22 - Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Turystyce

Po raz drugi w naszej szkole odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Turystyce. W etapie tym brało udział 23 uczniów z klasy III dt, IV ct i IV dth. Uczniowie zmagali się z testem wyboru dotyczącym wiedzy o turystyce, tj. geografii turystycznej, marketingu i zagadnień dot. obsługi ruchu turystycznego.

20141029 115845

Okazało się, że do następnego etapu olimpiady zakwalifikowało się 2 uczniów z klasy IV ct – Krystian Wasilewski i Mateusz Greczyło. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wysoką frekwencję oraz gratulujemy Krystianowi i Mateuszowi dobrych wyników.

Beata Panasiuk i Dominika Probużańska-Żmuda

2014.11.18 - Dzień dawcy szpiku

17 listopada 2014 w naszej szkole razem z Fundacją DKMS Polska zorganizowaliśmy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.Podczas tego Dnia można było zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja to początek drogi, ale tak naprawdę bardzo ważny, gdyż w momencie rejestracji jako potencjalny dawca deklarujemy chęć uratowania komuś życia.
plakat  jesie 2014 029
Szpik darem życia
Współczesna medycyna potrafi wyleczyć wiele chorób - m.in. nowotwór krwi czyli tzw. białaczkę. W większości przypadków, aby chory mógł wrócić do zdrowia, potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego, a zatem potrzebna mu pomoc niespokrewnionego dawcy. Znalezienie zgodnego dawcy przypomina szukanie igły w stogu siana, dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób rejestrowało się w bazie potencjalnych dawców. Im więcej rejestracji - tym więcej szans na życie dla ludzi chorych na białaczkę.
W Polsce na tę chorobę zapada ok. 10 000 osób rocznie, czyli jedna osoba na godzinę słyszy taką diagnozę. Zarejestrowanych potencjalnych dawców jest w naszym kraju ok. 700 000. Dla porównania - w Niemczech, państwie o dwukrotnie większej populacji - jest ich ok. 5 mln. Oddanie szpiku chorej osobie jest dla dawcy bezpieczne i nie ma żadnych skutków ubocznych. Szpik w organizmie dawcy regeneruje się całkowicie po upływie dwóch tygodni. 
 Fundacja DKMS
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2009 roku i jest największą bazą potencjalnych dawców szpiku w naszym kraju. Zarejestrować się w bazie DKMS może każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat za pośrednictwem strony internetowej www.dkms.pl lub podczas Dnia Dawcy. Warto skorzystać z takiego dnia, ponieważ rejestracja przebiega wówczas sprawnie i nie ma potrzeby odsyłania pałeczek za pośrednictwem poczty.
 Podziękowania
Bardzo dziękuję moim wolontariuszom: Reni Chabiniak, Asi Kuryś, Karolinie Pańczak, Julicie Urbanowskiej, Magdzie Warszyńskiej i Jędrzejowi Gniazdowskiemu za pomoc przy rejestracji nowych potencjalnych dawców.
Dziękuję Ani Modrzyk za pięknie wykonaną piosenkę.
Dziękuję wszystkim, którzy zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców Fundacji DKMS Polska podczas naszego Dnia Dawcy. Wasza rejestracja to deklaracja chęci uratowania życia drugiemu człowiekowi. 
 Aleksanadra Kozikowska

2014.11.17 - Ekonomik pomaga dzieciom w Afryce

Od 17 listopada do odwołania w naszej szkole rozpoczyna się akcja "Kup Pan szczotkę!”, którą organizuje Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z nowopowstałym oddziałem w Zielonej Górze.

Jednym z inicjatorów powstania oddziału działającej od 22 lat Fundacji Redemptoris Missio jest lek. Aneta Ciołek, która po doświadczeniach zdobytych na misjach w Afryce zdecydowała nieść pomoc także stąd, z Zielonej Góry, na Czarny Ląd. Grono osób z regionu zainteresowanych pomocą humanitarną postanowiło dołączyć, angażując się w organizację pierwszej akcji oddziału Fundacji w Zielonej Górze „Kup Pan szczotkę!”

W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez polskich dentystów powracających z wolontariatu w Afryce, postanowiliśmy wspomóc misje zbierając szczoteczki i pasty do zębów dla najmłodszych mieszkańców Afryki.

Dzieci szczotkujące zęby to rzadki widok w Afryce. Ich rodzice i dziadkowie nigdy nie myli zębów. Najważniejszym elementem w pracy dentysty na misji jest profilaktyka. Chore zęby nie mają być przez kogo leczone, usuwane są w tragicznych warunkach przez szamanów, czy po prostu „wyrywaczy zębów”. Chcąc temu zapobiec należy skupić uwagę na nauce dzieci dbania o higienę jamy ustnej, a do tego potrzeba szczoteczek do zębów. Dzieci często nie wiedzą do czego służy taka szczoteczka, a tym bardziej jak nią myć zęby. Polscy dentyści wyjeżdżający na misje uznają za cel wdrożenie nauki mycia zębów  a misjonarze stacjonujący w Afryce kontynuowania tejże akcji.

Zebrane szczoteczki zostaną przekazane wyjeżdżającym na wolontariat dentystom w tym dr Krzysztofowi Gniazdowskiemu, który będzie pracował na misji w Abong - Mbang w Kamerunie czy dr Konradowi Rylskiemu, który wyjeżdża na misje Siloe w RPA. Reszta szczoteczek i past zostanie wysłana paczkami na inne polskie misje w Rwandzie, Kenii i na Madagaskarze.

Szczoteczki i pasty do zębów można przynosić do p. Łukasza Chamery.