Font Size

Profile

Cpanel

Aktualności

Witamy na stronach ekonomika

 

 


Aktualności 

 

 

2014.11.22 - Etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Turystyce

Po raz drugi w naszej szkole odbył się etap szkolny Olimpiady Wiedzy o Turystyce. W etapie tym brało udział 23 uczniów z klasy III dt, IV ct i IV dth. Uczniowie zmagali się z testem wyboru dotyczącym wiedzy o turystyce, tj. geografii turystycznej, marketingu i zagadnień dot. obsługi ruchu turystycznego.

20141029 115845

Okazało się, że do następnego etapu olimpiady zakwalifikowało się 2 uczniów z klasy IV ct – Krystian Wasilewski i Mateusz Greczyło. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wysoką frekwencję oraz gratulujemy Krystianowi i Mateuszowi dobrych wyników.

Beata Panasiuk i Dominika Probużańska-Żmuda

2014.11.18 - Dzień dawcy szpiku

17 listopada 2014 w naszej szkole razem z Fundacją DKMS Polska zorganizowaliśmy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego.Podczas tego Dnia można było zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku. Rejestracja to początek drogi, ale tak naprawdę bardzo ważny, gdyż w momencie rejestracji jako potencjalny dawca deklarujemy chęć uratowania komuś życia.
plakat  jesie 2014 029
Szpik darem życia
Współczesna medycyna potrafi wyleczyć wiele chorób - m.in. nowotwór krwi czyli tzw. białaczkę. W większości przypadków, aby chory mógł wrócić do zdrowia, potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego, a zatem potrzebna mu pomoc niespokrewnionego dawcy. Znalezienie zgodnego dawcy przypomina szukanie igły w stogu siana, dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej osób rejestrowało się w bazie potencjalnych dawców. Im więcej rejestracji - tym więcej szans na życie dla ludzi chorych na białaczkę.
W Polsce na tę chorobę zapada ok. 10 000 osób rocznie, czyli jedna osoba na godzinę słyszy taką diagnozę. Zarejestrowanych potencjalnych dawców jest w naszym kraju ok. 700 000. Dla porównania - w Niemczech, państwie o dwukrotnie większej populacji - jest ich ok. 5 mln. Oddanie szpiku chorej osobie jest dla dawcy bezpieczne i nie ma żadnych skutków ubocznych. Szpik w organizmie dawcy regeneruje się całkowicie po upływie dwóch tygodni. 
 Fundacja DKMS
Fundacja DKMS działa w Polsce od 2009 roku i jest największą bazą potencjalnych dawców szpiku w naszym kraju. Zarejestrować się w bazie DKMS może każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat za pośrednictwem strony internetowej www.dkms.pl lub podczas Dnia Dawcy. Warto skorzystać z takiego dnia, ponieważ rejestracja przebiega wówczas sprawnie i nie ma potrzeby odsyłania pałeczek za pośrednictwem poczty.
 Podziękowania
Bardzo dziękuję moim wolontariuszom: Reni Chabiniak, Asi Kuryś, Karolinie Pańczak, Julicie Urbanowskiej, Magdzie Warszyńskiej i Jędrzejowi Gniazdowskiemu za pomoc przy rejestracji nowych potencjalnych dawców.
Dziękuję Ani Modrzyk za pięknie wykonaną piosenkę.
Dziękuję wszystkim, którzy zarejestrowali się w bazie potencjalnych dawców Fundacji DKMS Polska podczas naszego Dnia Dawcy. Wasza rejestracja to deklaracja chęci uratowania życia drugiemu człowiekowi. 
 Aleksanadra Kozikowska

2014.11.17 - Ekonomik pomaga dzieciom w Afryce

Od 17 listopada do odwołania w naszej szkole rozpoczyna się akcja "Kup Pan szczotkę!”, którą organizuje Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z nowopowstałym oddziałem w Zielonej Górze.

Jednym z inicjatorów powstania oddziału działającej od 22 lat Fundacji Redemptoris Missio jest lek. Aneta Ciołek, która po doświadczeniach zdobytych na misjach w Afryce zdecydowała nieść pomoc także stąd, z Zielonej Góry, na Czarny Ląd. Grono osób z regionu zainteresowanych pomocą humanitarną postanowiło dołączyć, angażując się w organizację pierwszej akcji oddziału Fundacji w Zielonej Górze „Kup Pan szczotkę!”

W odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez polskich dentystów powracających z wolontariatu w Afryce, postanowiliśmy wspomóc misje zbierając szczoteczki i pasty do zębów dla najmłodszych mieszkańców Afryki.

Dzieci szczotkujące zęby to rzadki widok w Afryce. Ich rodzice i dziadkowie nigdy nie myli zębów. Najważniejszym elementem w pracy dentysty na misji jest profilaktyka. Chore zęby nie mają być przez kogo leczone, usuwane są w tragicznych warunkach przez szamanów, czy po prostu „wyrywaczy zębów”. Chcąc temu zapobiec należy skupić uwagę na nauce dzieci dbania o higienę jamy ustnej, a do tego potrzeba szczoteczek do zębów. Dzieci często nie wiedzą do czego służy taka szczoteczka, a tym bardziej jak nią myć zęby. Polscy dentyści wyjeżdżający na misje uznają za cel wdrożenie nauki mycia zębów  a misjonarze stacjonujący w Afryce kontynuowania tejże akcji.

Zebrane szczoteczki zostaną przekazane wyjeżdżającym na wolontariat dentystom w tym dr Krzysztofowi Gniazdowskiemu, który będzie pracował na misji w Abong - Mbang w Kamerunie czy dr Konradowi Rylskiemu, który wyjeżdża na misje Siloe w RPA. Reszta szczoteczek i past zostanie wysłana paczkami na inne polskie misje w Rwandzie, Kenii i na Madagaskarze.

Szczoteczki i pasty do zębów można przynosić do p. Łukasza Chamery.

2014.11.05 - Wyjazd na targi turystyczne

Dnia 24.10.2014 roku odbyła się wycieczka do Poznania. Wybrało się na nią wielu uczniów naszej szkoły z klas IV dth, IV eh, III eh, I et, I dh oraz nauczyciele Beata Panasiuk, Dorota Patelak, Dominika Probużańska-Żmuda i Szymon Nużyński. Jeszcze w autokarze uczniowie zostali zapoznani z planem dnia, a już w Poznaniu przedstawiono nam krótki tego opis miasta.     

Pierwszą i główną atrakcją naszego wyjazdu były targi turystyczne TOUR SALON, na których mogliśmy zapoznać się z regionami turystycznymi  Polski i innych krajów świata. Na każdym stanowisku były osoby, niekoniecznie mówiące po polsku, które chętnie odpowiadały na nasze pytania. Można było również wziąć udział w robieniu toruńskich pierniczków czy ozdób z masy solnej. Przygotowane były także autokary turystyczne, które każdy mógł obejrzeć z zewnątrz oraz  wewnątrz. Następnie udaliśmy się do Starego Browaru, gdzie mieliśmy czas wolny, który mogliśmy wykorzystać  na posiłek lub zakupy

Ostatnim, ale jakże atrakcyjnym,  miejscem jakie odwiedziliśmy był hotel Remes  w Opalenicy. Ogromne wrażenie zrobił na nas już sam wygląd zewnętrzny budynku, jak również wielkie centrum treningowo-sportowe ulokowane na jego terenie. Przy recepcji podzielono nas na dwie grupy: hotelarzy i turystów. Hotelarze zostali przy recepcji, gdzie mogli przyjrzeć się pracy recepcjonistki, a potem zostali oprowadzeni po hotelu. Turyści natomiast od razu poszli zwiedzać obiekt. W hotelu znajdują się komfortowe pokoje i przestronne apartamenty, nowoczesne Centrum Konferencyjne, dwie restauracje, dwupoziomowy klub, relaksujące SPA & Wellness, basen, sauny, siłownię. Niestety, nie każdy z tych obiektów mogliśmy zobaczyć ze względu na dużą liczbę gości hotelowych.

Wyjazd okazał się bardzo przydatnym doświadczeniem, które pozwoliło zapoznać nam się z przyszłymi zawodami i wzbogacić naszą wiedzę.

Agata Żukowska

01Wyjazd na tar...
01Wyjazd na targi turystyczne.JPG
02Wyjazd na tar...
02Wyjazd na targi turystyczne.JPG
03Wyjazd na tar...
03Wyjazd na targi turystyczne.JPG
04Wyjazd na tar...
04Wyjazd na targi turystyczne.JPG
05Wyjazd na tar...
05Wyjazd na targi turystyczne.JPG

Więcej >>> Galeria zdjęć

2014.11.14 - Walczymy o nagrodę Złotego Pegaza

Od poniedziałku walczymy o nagrodę Złotego Pegaza (konkurs organizowany przez ZOK). W ubiegłym roku otrzymaliśmy wyróżnienie specjalne, w tym roku chcemy zdobyć statuetkę.
Harmonogram imprez:
poniedziałek 17 listopada 2014 r. – sala konferencyjna
•    9.00 - 11.00 konkurs dla uczniów klas drugich i trzecich  Jednego dopisanego wiersza
•    11.00 - 12.00  Dzień dawcy szpiku kostnego
•    12.30 -  14.05 Otrzęsiny dla klas pierwszych
czwartek 20 listopada 2014 r. – Teatr Lubuski im. L. Kruczkowskiego Zielona Góra
•    12.00 – I Festiwal Młodych Talentów Wolni od uzależnień                                                                                               

organizatorzy
                                                                                                  nauczyciele i uczniowie

2014.11.14 - XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej

W środę – 05 listopada 2014 roku – odbyła się XXVIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej. Tegoroczna edycja Olimpiady przebiega pod hasłem „Polska droga do wolności gospodarczej. 25 lat transformacji”.

 

W zawodach I stopnia (szkolnych) udział wzięło 65 uczniów – potencjalnych ekonomistów.
Z niecierpliwością będziemy czekali na ogłoszenie przez Komitet Okręgowy OWE w Zielonej Górze listy osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia – zawodów okręgowych.
Trzymamy za wszystkich olimpijczyków kciuki życząc im jak najwyższej lokaty.


Opiekunowie Olimpiady